Bitcoin’in Yapı Taşı Olan Blockchain Nedir?

Blockchain Nedir?

Blockchain, şifreli işlem takibi sağlayan dağıtılmış bir veri kayıt sistemidir. Veri tabanı olarak nitelendiremeyiz çünkü kaydedilen veriler tekrar değiştirilemez veya silinemez. Bunun nedeni, verilerin bir zincir gibi bloklara bağlı olmasıdır. Birbirlerine şifreleme algoritmalarıyla bağlı olan bu zincirler birçok insana dağıtılarak ve birbirleri ile iletişim halinde tutularak depolanmaktadır. Blockchain’in veri saklama mantığı, bakkal defterlerine benzer. Eskiden bakkaldan bir şey almaya giderken evin veresiye defterini de yanımıza alırdık. Bakkaldan alışveriş yapıldığında hem bakkal kendi veresiye defterine yazar hem de biz evin veresiye defterine yazardık. Buradaki amaç, bakkalın veresiye defterinde değişiklik yapmasını engellemekti. İşte Blockchain’deki dağıtılmış ifade bu mantığa çok benzemekte. İşlemlerin kaydedildiği blokzinciri, ağdaki herkesle aynı şekilde tutulur. Herhangi biri başkalarının rızası olmadan kitabına bir şeyler eklemeye çalışırsa, ağdan uzak tutulacaktır/engellenecektir çünkü diğer kitaplarla çatışacaktır. Bu anlamda Blockchain, değiştirilemeyen ve manipüle edilemeyen kayıtları tutmamızı sağlamaktadır. Ve bu teknolojiyi bu kadar harika kılan, merkezi bir otoriteye ihtiyacı olmamasıdır. Bu işlemlerin günlüğe kaydedilmesi ve ağa yayılması, ağ üzerindeki bilgisayarlar tarafından tamamen demokratik bir şekilde yapılır. Bu ağa katılan bilgisayar sayısı arttıkça, sistemin güvenilirliği de artacaktır.

Blockchain teknolojisi nereden gelmektedir?

Blockchain 2008–2009 yılları arasında Bitcoin ile birlikte Satoshi Nakamoto tarafından icat edilmiştir. Bu Satashi Nakamoto’nun bir kişi ya da grup olduğunu hala bilinmemektedir. Kendisi bu teknojinin tam anlamıyla çalıştığından emin olduktan sonra insanlara hibe ettiğini ve başka teknolojiler üzerinde çalışmalara yoğunlaşacağını belirttiği bir mailden sonra ortadan kaybolmuştur.

Dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketi IBM kripto paralara yönelik yeni gelişmelere imza atmakta. Şirketin sitesinde yayımlanan bir gönderiye göre Blockchain World Wire (BWW) ödeme sistemi bildiğimiz bir kriptopara tabanlı olacak. Bu kriptopara Stellar(XLM) olarak nitelendirilen hızlılık odaklı bir kriptopara.

Stellar Blockchain’inden faydalanan BWW bankalar arasında uluslararası havale işlemlerini Blockchainden güç alarak 1 saniyenin daha altında neredeyse gerçek zamanlı bir şekilde yapmaktadır. IBM ile Stellar tarafından geçtiğimiz ekim ayından beri yürütülen ortak bir çalışma kapsamında geliştirilen proje, sektöre damga vurabilecek bir potansiyeli gözler önüne sermektedir.

IBM’in sitesinde bu teknolojiye dair şu ifadelere yer almakta:

Çözüm yöntemimiz işlemleri gerçekleştirmek için taraflar arasında bir değer saklama aracı olarak kabul gören dijital varlıkları kullanıyor. Bu yeni yöntem kullanıcıların fonlarını artık yalnızca küsuratlar karşılığında ve geleneksel bankaların hızında transfer etmesine imkan tanıyor.

Bir önceki yazımdan Bitcoin geleceği hakkında fikir elde edebilirsiniz:

Bitcoin Balonu Patladı Mı?

Kaynak : https://en.wikipedia.org/wiki/Blockchain

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir