Bitcoin Balonu Patladı Mı?

Balon patladı mı? Bitcoin bir balon muydu? Ya da Bitcoin geri dönemeyeceği şekilde düşüşte mi? Makalemizde bu soruların cevaplarını inceleyeceğiz.

20.000 $’dan 3500 $’a düşen Bitcoin, yükselişinde balon demekte olan kişileri haklı çıkarmış gibi durmakta. Ancak bu konuda derin bir analiz yapar isek durumun aslında hiç de böyle olmadığını görebiliriz. Piyasalarda boğa ve ayı dönemleri dediğimiz iki dönem var olmaktadır. Boğa yükselişi, ayı ise düşüş dönemini temsil etmektedir. Bitcoin John Mcafee’nin de dediği gibi bir kış dönemi yani ayı sezonu yaşamaktadır. Geçmişte fiyatlandırma konusunda üzücü bir anı yaşanmıştır.

 Tarih 22 Mayıs 2010

Laszlo Hanyecz, bitcointalk.org forum sitesine açtığı bir konu ile ilk Bitcoin alışverişi gerçekleştirmiştir. Tabi o zamanlar Bitcoin’in değeri şimdiki gibi değil. 2 pizza için 10.000 BTC ödemeye razı olan Laszlo Hanyecz, mesajında “pizzayı ister kendiniz yapabilirsiniz isterseniz de bir yerden sipariş verir adresime gönderirsiniz.”diyerek teklifte bulunuyor. Ve bu gönderim gerçekleşerek iki pizza için 10.000 BTC ödemesi yapılıyor. Buradan Bitcoin’in degerinin 0,1 $ bile olmadığını anımsayalım. 0,1 $’dan (farzedelim) 20.000 $ zirvesine uzanan koca ve zorlu bir yolculuk. Uzun yolculuklar aynı biz insanlar gibi hisseler, pariteler ve diğer borsa birimleri için de zorludur. Arada dinlenmeleri gerekir. Bizler bu dinlenme hareketlerini düzeltme olarak nitelendiririz. Bitcoin’in de son 1 seneden fazladır yaptığı hareket budur. 2010 yılında ki alıcısına 20.000 kat kazandıran Bitcoin 5 kat düzeltme yapması kulağa korkutucu gelmemelidir.

Bitcoin’i Balon Olarak Nitelendirebilir miyiz?

Bitcoin sınırlı bir üretim miktarına sahiptir. Bu sayı 21 milyon olarak Satoshi Nakamoto tarafından belirlenmiştir. Peki bu oran günümüz paralarında sizce nasıl olmaktadır? Bu sorumuzu dolar üzerinden inceleyelim. Dolar kısıtlı bir yapıya sahip midir? Bu soruya eskiden evet olarak cevap verebilirdiniz ancak artık altın miktarı kadar dolar basılmadığı için bu soruya olumsuz cevap vermek zorunda kalmaktayız. Sizlerden düşünmenizi rica ediyorum. Sizce bütün sınırları belirli bir para birimi mi daha güvenlidir ve daha az “balon” riski taşır yoksa, merkez bankası tarafından istenildiği ölçüde basılabilen bir para mı daha risklidir ve “balon” olma riski taşır? Bu sorunun cevabı bence doların daha riskli olduğudur. Bunun sebebi ise bir savaş durumunda ya da ani enflasyon hareketleri ile para birimlerinin ne kadar hızlı değer kaybı yaşadığını tecrübe etmemizden kaynaklanır. (Bknz. 2008 krizi)

Bitcoin.org

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir