Spring’de Yapılacak En Çok Sorulan Mülakat Soruları

sametklou

Spring’de Yapılacak En Çok Sorulan Mülakat Soruları

Spring, Java tabanlı bir framework'tür ve yazılım geliştirme süreçlerinde sıkça kullanılmaktadır. Spring geliştiricisi olarak bir mülakata giderken karşılaşabileceğiniz yaygın soruları bu başlık altında detaylı bir şekilde açıklamaya çalıştık. Ayrıca sorulara verilen yanıtlarla birlikte kod örnekleri de paylaşılmıştır.

 1. Spring framework nedir ve ne amaçla kullanılır?

Spring, Java uygulamaları geliştirmek için kullanılan bir framework'tür. Bu framework, Java uygulamalarını geliştirmeyi kolaylaştırmak ve daha verimli bir şekilde yazılım geliştirmek için kullanılır. Spring, bağımlılıkları enjekte etme, aspect-oriented programming (AOP), transaction management gibi birçok özelliğiyle dikkat çeker.

// Spring framework kullanımı
@RestController
public class HelloWorldController {
  
  @RequestMapping("/hello")
  public String hello() {
    return "Hello, World!";
  }
}
 1. Bean nedir ve Spring'de nasıl tanımlanır?

Spring container tarafından yönetilen nesnelere bean adı verilir. Bu nesneler, genellikle Spring context dosyalarında tanımlanır. Spring'de bir bean tanımlamak için @Component, @Service, @Repository gibi annotation'lar kullanılır.

// Bean tanımı
@Component
public class MyBean {
  
  public void doSomething() {
    System.out.println("Doing something...");
  }
}
 1. Spring MVC nedir ve nasıl çalışır?

Spring MVC, Model-View-Controller mimarisine dayalı bir web uygulama framework'tür. İstemci tarafından gelen istekleri karşılayan controller sınıfları bulunur. Bu istekler, request mapping annotation'ları ile eşleştirilir ve ilgili controller sınıfına yönlendirilir.

// Spring MVC controller tanımı
@Controller
public class ProductController {
  
  @Autowired
  private ProductService productService;
  
  @RequestMapping("/products")
  public ModelAndView getProducts() {
    List<Product> products = productService.getAllProducts();
    return new ModelAndView("products", "products", products);
  }
}

Yukarıda bahsedilen sorulara ek olarak temel Spring konularına hakim olmanız önemlidir. Bu mülakat soruları ve yanıtları, Spring framework hakkında genel bir anlayış kazanmanıza yardımcı olacaktır. Umarız bu rehber, Spring mülakatlarına hazırlanmanıza yardımcı olur. Başarılar dileriz!