Java’da Static Synchronization

sametklou

Java’da Static Synchronization

Java'da çoklu iş parçacığı programlama yaparken senkronizasyon önemli bir konudur. Nesne kilitleme, kritik seksiyonlar ve senkronizasyon blokları gibi tekniklerle senkronizasyon sağlanır. Bunların yanı sıra, static synchronization da kullanılabilir.

Static Synchronization Nedir?

Static synchronization, bir sınıfın tüm metotlarını veya belirli statik metotlarını senkronize etmek için kullanılan bir tekniktir. Bu sayede, aynı sınıfa ait farklı nesneler arasında senkronizasyon sağlanır.

Static Synchronization Nasıl Kullanılır?

Bir sınıfın statik metotlarına senkronizasyon eklemek için synchronized anahtar kelimesi kullanılır. Örnek bir Java kodu ile anlatalım:

public class MyClass {
  public static synchronized void myStaticMethod() {
    // Senkronize edilmesi gereken kod bloğu
  }

  public void myNonStaticMethod() {
    synchronized (MyClass.class) {
      // Senkronize edilmesi gereken kod bloğu
    }
  }
}

Yukarıdaki örnekte myStaticMethod metodu statik olarak tanımlanmış ve synchronized anahtar kelimesi ile senkronize edilmiştir. Diğer bir yöntem olarak, synchronized bloğu içinde MyClass.class objesi kullanılarak senkronizasyon sağlanmıştır.

Static Synchronization Kullanmanın Avantajları

 • Statik metotların senkronize edilmesi, daha düşük seviyede senkronizasyon mücadeleleri ile daha verimli bir senkronizasyon sağlar.
 • Statik senkronizasyon, bir sınıftaki tüm nesnelerin senkronize edilmesine olanak sağlar.

Static synchronization konusunda daha fazla bilgi edinmek için Java Resmi Dokümantasyonuna başvurabilirsiniz.

Java'da static synchronization konusunda detaylı bilgileri bu makalede öğrendiniz. Artık çoklu iş parçacıklı uygulamalarınızda daha iyi senkronizasyon sağlayabilirsiniz. Yukarıdaki kod örnekleri ve açıklamalar sizin için faydalı olacaktır.